Download full media release here

Award Winners

Large Firm of the Year

Winner

Firm: Aurecon

Medium Firm of the Year

Winner

Firm: Tonkin

Small Firm of the Year

Winner

Firm: Porter Consulting Engineers

MEDIA RELEASE

President's Award

Winner

Malcolm McDowall

MEDIA RELEASE

Future Leader

Winner

James Leiper

From: Pritchard Francis

Highly Commended

Amy Clark

From: Aurecon

Highly Commended

Sam Linke

From: Aurecon

MEDIA RELEASE

Champions of Change - Female Leadership

Winner

Tiina Ratamo

From: KBR

Highly Commended

Candice Lam

From: KBR

Highly Commended

Olivia Oliver

From: Tonkin

Highly Commended

Lara Kruk

From: Jacobs

MEDIA RELEASE

Small Business Excellence

Winner

Porter Consulting Engineers

For: Industry Representation

MEDIA RELEASE

Innovative Design

Winner

Tonkin

For: Parramatta Escarpment Boardwalk

Winner

Aurecon

For: Square Kilometre Array (SKA) – Infrastructure Australia

Highly Commended

Arup

For: Challenging Convention with Innovative Design

MEDIA RELEASE

Client Service Excellence

Winner

Arup

For: The Metropolitan Greenspace Program (MGP) Spatial Framework

Highly Commended

Aurecon

For: The new Powerhouse Parramatta

Highly Commended

Cardno and Springfield City Group

For: Greater Springfield

MEDIA RELEASE

Collaboration for Project Excellence

Winner

SMEC Australia, McIlwain Civil Engineering, Department of Transport and Main Roads

For: Disaster Recovery Funding Arrangements – Event 20A – Binna Burra Road

Highly Commended

Aurecon

For: Square Kilometre Array (SKA) – Infrastructure Australia

Highly Commended

Tonkin

For: Greening the Desert

MEDIA RELEASE

Technological Innovation

Winner

Mace Australia

For: Digital Command Centre (DCC)

Highly Commended

GHD Digital and Sydney Water

For: Geospatial Water Planning Tool

Highly Commended

Arup

For: Science Gallery Melbourne, Digital Bricks

MEDIA RELEASE

People First

Winner

DesignInc Sydney

For: Organisational Policies and Initiatives

Highly Commended

Cardno

For: People First

MEDIA RELEASE

Superior Sustainability

Winner

Arup

For: Melbourne Connect

Highly Commended

Aurecon

For: Monash Woodside Building for Technology and Design

Highly Commended

Cardno Limited and WSP Australia

For: Cedar Grove Environmental Centre

Highly Commended

Digital Twinning Australia

For: Renewable Energy System Digital Twin as an Educational Tool

MEDIA RELEASE

2022 FutureNet Business Leader Scholarship

Scholarship Winner

Esther Soon

From: SMEC

Proudly sponsored by
Autodesk_platinum_sponsor@210x158 unit4_gold_sponsor@210x158 NEC_silver_sponsor@210x158 mace_welcome_reception_sponsor@210x176 Safeman_sponsor